Rok szkolny 2016/2017


„WITAJCIE W AKADEMII PANA KLEKSA”


Na tę lekcję uczniowie klasy IV czekali z niecierpliwością, bo poprzedzały je wyjątkowe przygotowania.
Po przeczytaniu lektury każdy z uczniów miał za zadanie wykonać makietę Akademii pana Kleksa, a następnie wcielić się w rolę przewodnika, który oprowadzi „zwiedzających” po niezwykłym parku i bajkowej szkole.
Wszyscy uczniowie wywiązali się z zadania wyśmienicie. Makiety przykuwały uwagę pomysłowością konstrukcji, bogactwem kolorów i różnorodnością wykorzystanych materiałów.
Każdy z powodzeniem wcielił się także w rolę przewodnika, opowiadając o niezwykłościach i urokach akademii.
Na zakończenie lekcji było jeszcze jedno trudne zadanie – wzajemna ocena wykonanych makiet. Należało uwzględnić nie tylko walory artystyczne, ale przede wszystkim zgodność pracy z literackim pierwowzorem.
Okazało się, że był to dla wszystkich uczniów świetny sprawdzian ze znajomości lektury.


„JAK GORĄCA CZEKOLADA…..
TO TYLKO W SANNIKACH PRZY MUZYCE FRYDERYKA CHOPINA”

Uczniowie klasy IV, V i VI dzień 20 października spędzili w niebanalny sposób. Mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, co łączy Fr. Chopina z czekoladą i … z Sannikami.
Korzystając z zaproszenia Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fr. Chopina w Sannikach, wzięli udział w ciekawym wydarzeniu kulturalnym – w spotkaniu autorskim z Tomaszem Mędrzakiem, aktorem, odtwórcą roli Stasia Tarkowskiego w pierwszej ekranizacji powieści H. Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Artysta w interesujący, dowcipny sposób opowiedział o swojej przygodzie z filmem i o początkach swojego aktorstwa.
Spotkanie warsztatowe z artystą odbyło się na terenie dawnej, letniej rezydencji rodziny Pruszaków, której historię przedstawiła uczniom pani przewodnik po spotkaniu z aktorem. Z prawdziwą pasją i zapałem opowiadała burzliwe dzieje pałacu i jego mieszkańców. Uczniowie, spacerując po pałacowych pomieszczeniach, oglądali oryginalne polichromie, malowidła ścienne, obrazy, meble i przedmioty codziennego użytku. Stąpali po drewnianych, zabytkowych schodach, a nawet zobaczyli podziemny korytarz, który odkryto niedawno przez przypadek podczas prac rewaloryzacyjnych. Mogli także podziwiać z bliska prawdziwe dzieła sztuki, świadczące o zamożności i artystycznych zamiłowaniach dawnych właścicieli pałacu.
Szczególnie interesujące okazały się jednak te opowieści, które dotyczyły młodzieńczych przyjaźni Fryderyka Chopina, jego związków z rodziną Pruszaków i pobytu artysty w pałacu w 1828 r. Nic więc dziwnego, że wszyscy uczniowie, ze szczególnym zaciekawieniem patrzyli na wyjątkowy eksponat – pamiątkowy fortepian z 1820 r., na którym, według rodzinnej tradycji, grał sam Fryderyk Chopin.
Ciekawym urozmaiceniem pobytu w pałacowych wnętrzach okazały się plastyczne warsztaty, którym nieodłącznie towarzyszyły Chopinowskie preludia i mazurki. Podczas zajęć uczniowie mogli nie tylko zrealizować się artystycznie, ale jednocześnie słuchać ciekawych i mało znanych opowieści o młodości Fryderyka, jego fascynacji folklorem Sannik, a także o  kulinarnych upodobaniach artysty i jego miłości do… czekolady.
Zajęcia plastyczne zwieńczone zostały właśnie takim gorącym napojem. W pałacowej scenerii smak i aromat gorącej czekolady podanej w śnieżnobiałych filiżankach wywarł na uczniach niesamowite wrażenie, które, zapewne, na długo pozostanie w ich pamięci. Parafrazując refren pewnej starej piosenki, śmiało można powiedzieć:
„Jak gorąca czekolada, to tylko w Sannikach przy muzyce Fryderyka Chopina”.


ŚWIĘTO SZKOŁY

12.10.2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i zaproszeni goście - p. Mirosław Orliński, wójt Gminy Sochaczew i radna i zarazem mama pierwszoklasisty p. Dominika Misiak.
Na początku zabrał głos pan dyrektor Krzysztof Mućka dziękując nauczycielom za wysiłek włożony w kształcenie, a także wychowanie dzieci i młodzieży. Później były życzenia i podziękowania od pana wójta i radnej. W tym dniu w naszej szkole odbyło się również uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I. Pierwszoklasiści pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i zgodnie oświadczyli , że "na naukę mają chęć". W podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówił pan Dyrektor dotykając czarodziejskim ołówkiem do ramion swoich podopiecznych. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Uhonorowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych i kuferków obfitości. Później dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbyła się dyskoteka i słodki poczęstunek.